Ana içeriğe atla

bioheader

İŞ DÜNYASINDA DENEYİMLİ VE BAŞARILI BİR İMZA: NİLGÜN ÇOLAK

Holistik dizayn tasarım, kişisel gelişim, turizm işletmeciliği, iç mimarlık ve teknoloji alanlarında eğitim alan Nilgün Çolak, teknoloji alanlarında yıllarca yurtdışında ve Türkiye de eğitim alan Nilgün Çolak kendisine ‘“Hayatın daimî öğrencisi” ünvanını uygun gördüğü bu yolda halen 4 yıllık Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji/ İngilizce bölümünde eğitimini sürdürmektedir. Eğitime önem veren be bunu gençliğe de sürekli vurgulayan ve kesinlikle eğitimin yaşı ve sonu olmayan özellikle de değişen dünyaya ayak uydurmak ve kişilerin daha sağlıklı, mutlu ve güçlü olması için bilinçli ve doğru adımlar atabilmesi ve aynı zamanda iyileştirici gücünden faydalanılabilmesi için eğitimin şart olduğunu ve bunun yaşının olmadığını savunan ve halen eğitimine devam eden NC bugün kendisini ve yöneticilik yaptığı ulusal ve uluslararası şirketleri geliştirerek Türkiye ekonomisini ve kültürüne katkıda bulunmaya, iş ve sanat dünyasına ivme kazandırmaya devam ediyor.

İş hayatına İktisat Bankası Pazarlama Bölümü’nde adım atan Nilgün Çolak, daha sonra Tekfen Yatırım ve Finansman Bankası Pazarlama Bölümü’nde çalıştı. Çolak, ayrıca reklam satış alanında yoğun bir eğitim gördükten sonra 1992 yılında Türkiye’nin ilk Ekonomi kanalı Kanal E’nin Reklam bölüm Başkanı  oldu.

1993 yılında aynı zamanda Reklam dünyasını anlatan Medyavizyon programını (Kanal D) hem sunan hem de yapımcılığını üstlenen Nilgün Çolak böylelikle yapımcılık dünyasına da girdi. 2000 yılına kadar Show TV, Star, Kanal 6, TGRT gibi kanallarda sunuculuk ve yapımcılık yaptı. Show TV’de ki döneminde eş zamanlı olarak aynı gruba bağlı ekonomi gazetesi Barometre ‘de de uzun süre reklam bölüm başkanlığı yaptı. Multidisipliner çalışma prensipleriyle, çoklu iş modellerinin temellerini 1993-2000 Yılları arasında atmaya başladı.

 

İş hayatına ilk olarak iktisat bankasında başlayıp Daha sonra TV dünyasına geçiş yapan ve uzun dönem TV sektöründeki 3 büyük gruba bağlı şirketlerde yöneticilik yapan NC ilk olarak 2001 yılında Kendisine ait “Manavizyon” adlı bir yapım/prodüksiyon şirketi kurdu.

Daha sonra isim değişikliği ile 2004 yılında kurucu ortağı olduğu Leyra prodüksiyon firmasının yöneticisi olarak çalışma yaşamına devam eden Nilgün Çolak, Show Tv’ de yayınlanan” Mavi Kolye” ve” Hepsi Benim Olacak” adlı yapımlara imza attı.

Leyra Prodüksiyon kuruluşundan bugüne, seçerek ve titizlikle hazırlanmış, uzun süreli ekran performanslarıyla dikkat çeken yapımlara imza atmayı başaran Türkiye’nin önde gelen prodüksiyon firmalarından biri oldu. Türkiye’nin büyük kanallarında yayınlanmak üzere film, dizi ve reklam çekimlerinin yanı sıra tam prodüksiyon hizmetlerini sundu.

Bünyesinde Leyra Organizasyon, Q’en magazin, Q Plus magazine dergilerinin yer aldığı Leyra Yayıncılık, Filmcilik, Pazarlama Ticaret Ltd. Şti’nin yöneticisi olan Nilgün Çolak, aylık yayınlanan elit sosyal yaşam dergisi Q’en Magazin ve üç ayda bir yayınlanan yüksek yaşam kültürü dergisi Q Plus Magazine dergilerinin 2007-2012 yılları arası Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

2007 yılında Kanser olup bir böbreğini kaybettikten sonra mide kanserini yenmeyi başardı. Hayatında yaptığı hatalarıyla yüzleşerek hayata bakış açısını değiştirdi. Ve bunları deneyimleri, tecrübeleri ve yaşanmışlıklarıyla birleştirip 2009’ da ilk kitabını yazdı.  Alfa Yayınları’ndan çıkan kitabı “Bitti Denen Yerden Başlamak” ile Aynı zamanda bir tür sosyal sorumluluk bilinci sergiledi.

2012 yılında Londra’ya yerleşerek, 2015’ de Leyra UK media şirketini kurdu. Dergisi olan (Q PLUS UK MAGAZİNE) orada çıkardı, halende İngiltere de faaliyetlerine devam etmektedir.

Londra’da yayıncılıkla birlikte, Türkiye – İngiltere arasında reklam ve tanıtım işlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetleri verdi. Aynı zamanda önemli sanatçıların Londra da lansmanlarına ev sahipliği yaparak ağırlıklı Türk kültür ve sanatının yurtdışına tanıtım işlerini üstlenen Nilgün Çolak’ın Türk sanatı ve kültürüne de olan düşkünlüğü ve merakı ile de tanınmaktadır. Bu düşünce ile yola çıkarak aynı zamanda Londra’da sergi açma ve kültürel yayın çalışmaları da bulunmaktadır.

2020 yılında patlayan ve tüm dünyayı sarsan Covid19 Pandemi döneminde de boş durmayan Nilgün Colak Leyra UK çatısı altında Anadolu kültür ve mirasını Dünyaya tanıtma amacıyla ile “Anatolian Chest “markasını oluşturdu. Anatolian Chest, Anadolu’nun usta ellerinden çıkan sanatçıların ve kadınların el işçiliği motiflerini Avrupa’ya, Amerika’ya taşırken, bir yandan Avrupa’nın ilhamını orta doğuya dek taşıyor.

Anatolian Chest ilhamını Anadolu’muzun tam kalbinden alıyor ve birbirine uzak kültürleri usulca birbirine bağlıyor, bu bağlamda muazzam ve çift yönlü bir kültür ataşeliği yapıyor.

 

Leyra UK çatısı altında oluşturduğu Allaira Candle ve Allaira Gold markalarıyla, Anadolu’nun eşsiz el işçiliğini Amerika’ya taşırken, Allaire Candle ile Avrupa’dan ilham alınarak tasarlanan sınırlı üretim mumlar, Anadolu’ya özgü kokular ile bambaşka bir kültür geçişi oluşturuyor.

 

Nilgün ÇolakBirçok Sosyal Sorumluluk Projesinde gönüllü yer alan ve Böbrek vakfı, Kansersiz Yaşam Derneği ve Umberto Veronesi Vakfı Sosyal Komite Yöneticisi ve Eskişehir Dolunay Yetişkin Engelliler Derneği Aktif Üyesi olan Nilgün Çolak, iki kız annesidir.

 Ayrıca,

Yaşama sımsıkı sarılan ve tüm zorluklara rağmen pozitif düşünce gücüyle ayakta güçlü durabilmenin iyi bir örneği olarak 2009 yılından beri yazdıkları yazılar ve paylaşımlarla günceli ve gündemi takip edip, okurlarına ve takipçilerine kendi yaşamları için yapabileceklerinin gücünü fark etmelerini sağlıyor. Yıllar öncesinden ‘’Nefes aldıkça hayat devam ediyor’’ ve ‘’Teşekkür Ederim Hayat’’ ifadelerini de günümüze adapte eden aynı zamanda mutluluğun paylaşılarak çoğaldığının inancıyla çıktığı bu yolda yaşamına geçirdiği bu yaşam enerjisini insanlara sunan Çolak, yeni bir akıma da imza atmış oldu. Böylelikle günümüzde kabul edilmiş pozitif enerji gücünün 2009 yılında ilk keşfeden ve hayatına uygulayan kişidir.

Kendisini özellikle yaşamdan umudunu yitirmiş insanları hayata döndürmeye adayan, Allah’ın verdiği güçle “bir kişiyi dahi mutlu edebiliyorsam ne mutlu bana…” misyonunu edinmiş olup, bugüne kadar aldığı tüm eğitimlerin yanı sıra yaşam tecrübeleri, atlattıkları tüm zorluklarıyla beraber iyi bir canlı örnek oluşturmaktadır. Bunu zaman zaman verdiği seminerlerle de insanlara aktarıyor. Hayatta hiçbir şeyin başarılı bir yaşam için engeli olmadığını, asıl gücün insanın içinde olduğunu tüm köşe yazılarında belirtmektedir.

Kendisine “Evrene ne verirsen yaşam sana onu geri iade eder” misyonunu benimsemiş olan Nilgün Çolak Yakın arkadaşı Emre Ertürk’le birlikte yeni projeler de gerçekleştirdi. Bunların içinde en önemlilerinden biri olan Meera Gandhi’nin ”Giving Back” adlı kitap lansmanı oldu. Aynı görüşte ve misyonda olan insanların gelecekte elele vererek daha çok şeyler yapacağına ve bunun sadece bir tesadüf değil evrenin getirdiği bir sorumluluk olduğuna inanan Nilgün Çolak; Meera Gandhi ve Emre Ertürk’le birlikte bu doğrultuda çalışmalarına uzun bir süre devam etti.

2. kitabının da Meraa Gandhi ve Giving Back’le benzer bir çalışma olmasının da hayatta sadece bir tesadüf olmadığını, bunun da yeni bir başlangıç olduğuna inanarak hayatın tüm getireceği sürprizlere açık, pozitif, Allah’a olan inancı ve tevekkülliyetiyle yola çıkmış ve daimî bir hayat okulu öğrencisi olarak hayatına devam etmektedir.

 

Hayatı boyunca mücadele etmiş birisi için tesadüfler yoktur. Sadece çalışmak ve üretmek üzerine kurduğunuz bir hayat sizi daima başarıya götürecektir.

“Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! İşte orası kaderinin değişeceği noktadır! ” der Mevlâna, çok da güzel söyler!

Yeter ki Allah’ın inancı kalbinizde ve alınan her darbeye rağmen daha güçlü atan kalbiniz göğsünüzde olsun.

 

2016 yılında Puslu yayıncılık tarafından birbirinden bağımsız görüşlere sahip 45 yazarın bir araya gelmesi davet edilerek, farklı bakış açılarının derlendiği kitap için yazdı. Cumhuriyet tarihimizde asla unutulmayacak bir yer tutacağı şimdiden belli olan " Darbe Girişimi"yle ilgili olayları/anıları/şahitlikleri, çok ilginç anılar ve düşüncelerle dikkat çeken bir kitap olarak tarihe girdi.

 

 2017 yılından 2. Kitabı “Kılçıksız 46’yım ama” yı yayımladı. Yaşama dair tecrübelerin, yaşanmışlıklarla harmanlayarak anlatmayı tercih eden yazar, bu sefer odağını içsel bir kabullenmeye çevirdiği gibi bu mücadelenin zorluklarıyla da başa çıkmanın farklı yöntemlerini sundu. “Hayat iniş ve çıkışlarla doludur. İnsan özellikle inişlerde başına gelenlerden dolayı başkalarını suçlar. Çünkü hatayı kabul edecek güce sahip değildir. Bunu yapabilmesi için egosunun onu ele geçirmemiş olması ve karakterinin oturmuş olması gerekir. Ve suçlu genellikle en yakındakidir. Ya da bütün suç şanstadır. Hayatta önemli olan haklı olmak değil, mutlu olmaktır ve mutlu olmak için hayat oyununu kurallarına göre oynamak gerekir. Hayatını asla bir parmak şıklatmasıyla değiştiremezsin. Bunu ancak çabalayarak yapabilirsin.”

Şu an 3. Kitabının basım süreçleri devam ederken, yaptığı işlerle birlikte bugüne kadar edindiği tüm deneyimler ve yaşanmışlıklar ile güzel ülkemizin geçmişten bugüne dek gelen kültür miras değerlerini koruyarak tüm dünya kültürleri ile birleştiriyor. Bunun için her gün daha fazla okuyor, her gün daha fazla öğreniyor. Kendisi için yaşam, bitmeyen bir öğrenimdir. Ve su anda halen Bahçesehir Üniversitesi Sosyoloji bölümünde İngilizce olarak eğitimine devam etmektedir. 

© 2021 Nilgün Çolak - Tüm Hakları Saklıdır.