Ana içeriğe atla
Ego

EGOLARI BİR KENARA BIRAKIN DA İŞ YAPALIM...


Komplekslerimizi bir kenara bırakalım.

Yurt dışında bir sürü yabancı firma ile görüşmeler yapıyorum. İnanır mısınız, hiçbir ülkede bizim ülkemizdeki kadar kompleksli insan görmedim.

Yurtdışındaki Görüştüğüm firmalar hep belli başlı, dünya çapında isim yapmış firmalar. Hangisinin adına mail atsanız, ne yoğunlukta olurlarsa olsunlar, gün içinde mutlaka size cevap atıyorlar. Üstelik görüştükleriniz firmanın önde gelen isimleri, CEO'ları dâhil.

Fakat bizim ülkemizde enteresan bir boş vermişlik var ya da çok bilmişlik...

Bilemiyorum. Bir türlü ya ulaşamıyorsunuz yada sonuç alamıyorsunuz. Çünkü ne yaptıklarından bile haberi olmayan insanlar dolu etrafta.

Hasbel kadel birşey öğrenmişler, onun dışına çıkmaya korkuyorlar.

Doğru ya belki faydalı birşey öğrenirlerde zarar görürler sonra. Ya öğrenmek zorunda kalmaya devam ederlerse tüh tüh tüh...

Sonra kim tembellik yapacak. Üstelik akşam parti var makyaj yapmaları lazım.....

Kısacası maalesef bizim ülkemizde çalışan bazı insanlar,

1). Bir kere çok yoğun, maalesef hiç toplantıdan çıkamazlar!. Nasıl bir toplantı silsilesi ise sanırsınız hiç ara vermezler J))

2). Tenezzül edip mailinizi bile okumazlar çünkü okusalar da anlamazlar ya da anlamaya çalışmazlar.

3). Karşı taraf eğer bir bayansa ve gönderen de bir bayansa yandı. Çoğunluk tenezzül edip cevap bile vermezler. (Tıpkı yolda güzel bir arabada giden güzel bir bayana yol verilmediği gibi.)

4). Cevap verilecek bile olsa sonuç olumsuzdur. Çünkü burada egolar söz konusudur. Amaç şirkete iş yapmak değil, tamamen kişilik savaşı. Şirket umurunda bile değildir.

Size benzer örneklerden o kadar çok sıralayabilirim ki şaşarsınız. Koskoca şirketlerin başına geçirilmiş o kadar iş bilmez insan var ki hayretler içerisinde kalırsınız.

Patronlar da zannetsin ki elemanlar çalışıyor. Çok komik...

Burada işini saygıyla ve severek yapan insanları ayrı tutuyor ve hepsine saygı duyuyorum. Benim anlatmak istediklerim son zamanlarda yaşadığım ve karşılaştığım işine saygısı olmayan belki de yaptığı işi sevmeyen insanlara dur demek.

Lütfen ya yapılan işin hakkını verin ya da o işi yapmayın.

Kişisel sorunlarınızı da kendi içinizde halledin.

İş dünyası kişisel egoları tatmin edilecek bir platform değildir. Burada sizler başkalarının paralarını yönetmek adına varsınız.

İster pazarlama, ister muhasebe, ister halkla ilişkiler ya da vs. olsun, size işinizin en iyisini yapmanız için para veriyorlar.

Eğer bunu hak etmeden o parayı alıyorsanız hem başkalarının haklarını yiyorsunuz hem de o şirketin parasını, zamanını ve başarısını çalıyorsunuz demektir.

Buna hiç kimsenin hakkı yok.

Belki karşı taraftaki insan tüm özverisiyle çalışıyor ve siz tembelliğinizle yada cahilliğinizle görmezden geliyorsunuz.

Karşı tarafın da emeğini yok ediyorsunuz.

Yazık!...

© 2021 Nilgün Çolak - Tüm Hakları Saklıdır.