Ana içeriğe atla
Yaftalı Tabut

Yaftalı Tabut

Oldukça güzel bir konu olabilirmiş. sahne kullanımı ve oyunculuklar bir yana, kopuk hikaye anlatımı oldukça başarısızdı. Feminizm üzerinden bir anlatım istenmiş olana da erkeği bir türlü bu denkleme sokmadan anlatmak, hele ki böyle bir çok karakterli kadın grubunda oldukça zor. kim kimdir diye yakalamaktan yada şimdi ne oluyor demekten hikayeyi hep geriden gelerek izledim.
Böyle yorucu bir anlatım uzun süredir görmemiştim.
bir kalıp vardı, içinde hissiyatın olmadığı ve asla seyirciye geçmediği bir oyundu.
Geçen hafta izlediğim (bkz: seneye bugün) oyunundan sonra biraz üzdü. çok eleştirmek bir yana oyuncuları tebrik ederim, ellerinden geleni kendi alanlarında yapmaya çalıştılar.

Daha politik ve güncel bir ayartmalar ummuştum, karma karışık bir düzlemde nazım hikmet hayranlığı işlendi. Nazım hikmet elbette efsane ama artık bir ideoloji anlatım aracı olarak kullanılıp sadeleştirilmesin. Yada öyle bir işleyin ki bilmeyenin kafasına dolup taşsın nazım'ın ideolojisi. Bir batı hayranlığı oluştururcasına anlatmak, yüceltmiyor bilakis genelgeçer bir hala getiriyor.

Özetle bir kadının hikayesini anlatmak için yola çıkmış 8 kadın, bir kadının hikayesini daha karmaşık hala getirebilir? Sorunu cevabı bu oyunda.

© 2021 Nilgün Çolak - Tüm Hakları Saklıdır.